ŠTUDENTJE GEOGRAFIJE IN DRUŠTVO ŠTUDENTOV GEOGRAFIJE V POLNEM POGONU

Še preden smo študentje geografije zasedli bojne položaje v lastnih sobah in pričeli kovati načrt v bitki proti zadnjim dolžnostim tega študijskega leta smo ubrali pot pod noge ter aktivno delovali na lastnem področju.

Novembra 2017 ga je obsijalo Sonce. Društvo študentov geografije Maribor (DŠGM), namreč. Vestni in znanja željni študentje, ki iščejo nekaj več v študijskem življenju – s  trdo voljo jim je uspelo. Z društvom aktivno delujejo tako v Sloveniji, kot v tujini.  Naj omenim, da v sklopu društva izhaja revija študentov geografije GEOum (piše se že 2. številka) in deluje entiteta EGEA Maribor.

Zelo aktivni pa smo bili tudi v tujini. V sklopu EGEA Maribor smo spoznavali lepote Prage in njene okolice. Kaj sploh je EGEA? Gre za mrežo povezanih evropskih študentov geografije in mladih raziskovalcev. Cilj je pridobivanje lokalnih izkušenj, povezovanje Evrope, tkanje prijateljskih vezi, širiti znanje ter oblikovati globalni napredek. V sklopu EGEA so tako organizirani različni kongresi, izmenjave, motivacijski vikendi ter ekskurzije. Znanje in izkušnje so nato objavljene v znanstveni reviji v obliki strokovnih člankov. Sami smo že sodelovali na številnih dogodkih kot so: Poljska - letni kongres Makedonija – Balkanijada, Malta - Newbie vikend, Brežice - SLO-CRO vikend, Srbija - novo leto, Sarajevo – Geoweekend, Češka – izmenjava, Maribor / Pohorje - CP vikend, Čepovan - Slovenski vikend in drugi.

Nazadnje se je nekaj članov odločilo izpeljati izmenjavo z entiteto EGEA Praga. Tako se nas je 5 članov 27. aprila odpravilo na pot. Snidenje s člani EGEA Praga je bilo sprva nekoliko zadržano. A pogovor je hitro stekel, dobro počutje pa je še dodatno izboljšalo sončno vreme, ki je razkrivalo vse skrivnosti Prage. Spoznali smo vsak njen kotiček kakor tudi sam študij geografije v tem prečudovitem mestu. V naslednjih dneh smo glavno mesto Češke pustili za sabo. Tako smo spoznavali valovito pokrajino Češke, ki se je lesketala v rumeni barvi ravno prebujene oljčne ogrščice. Ko smo z vlakom »prepluli« širna polja, nas je čakala že naslednja pustolovščina. »Bohemian Paradise«, nas je pustil odprtih ust. Apnenčasta struktura površja je skozi tisočletja pustila za sabo čudovite kamnite skulpture, ki so predstavljale popoln teren za pohajkovanje in plezanje. Sončni zahod smo nato zaključili s športnimi igrami in piknikom kar na domačem vrtu enega izmed članov EGEA Praga. Pohodniško pripravljeni smo naslednji dan obiskali umetno nastale »kanjone« kot posledica izkopavanja kamninske podlage.

Razgledi so res spominjali na ameriški »Great Canyon«. Zadnji dan smo izkoristili za raziskovanje še zadnjih kotičkov Prage, za kulinarične novosti in poizkušanje prvovrstnega češkega piva. Zadnjo noč smo organizirali v tematiki 1. maja. V samem centru mesta, v čolnarni, je zagorel prvomajski ogenj, zadišalo je po čeških klobasah, v daljavi pa se je slišalo odpiranje piva. Da bi noč bila res nepozabna smo v nočnih urah v reko potisnili kanuje in si Prago ogledali v večerni toaleti. Smeh, petje, fotografiranje izpod Karlovega mosta na reki Vltavi – ena izmed »Bucketlist« doživetij.  Entiteta EGEA-Praga je za nas res dobro poskrbela in za celotno izkušnjo smo bili res hvaležni. Ker sam koncept izmenjave deluje po principu JAZ TEBI – TI MENI (torej so poskrbeli za celotno izkušnjo od hrane, pijače, nastanitev, vstopnin) nas v mesecu avgustu čaka še drugi del izmenjave. Tako bomo izkušnjo v Sloveniji članom EGEA Praga vrnili. Ker pa je v žepu ostalo še nekaj čeških kron smo študentje na poti domov ubrali izvoz Brno ter si ugledali še drugo največje mesto Češke.

 

Svoje delo in znanje smo študentje predstavljali tudi na projektu 24. ur z reko Muro, ki je potekal v petek, 8. junija. Gre za dogodek spodbujanja raziskovanja, doživetij, radovednosti, vključevanja in timskega dela. Tako je bilo že 4. ob reki Muri zelo pestro dogajanje. S pomočjo različnih ustvarjalnih delavnic, popisov vrst, eksperimentov, vodenih sprehodov je bilo tako vključenih več kot 350 otrok, odraslih in družin. V 24 urah se je zvrstilo več kot 70 dogodkov, ki jih je vodilo več kot 100 strokovnjakov in prostovoljcev. Njihov namen je bil seznaniti vse generacije s pestrostjo širšega območja reke Mure, pomena okolja, našega odnosa do njega in iskanja rešitev.

Projekt je bil lepa priložnost, da se kot društvo predstavimo tudi širši javnosti. Na naši stojnici zato ni primanjkovalo promocijskega material. Svojo znanje in smer študija pa smo tudi predstavili v sklopu delavnic. V dopoldanskem času smo obiskovalcem približali prst ob reki Muri in njeni bližini. Predstavili smo pomen reke Mure za nastanek prsti in jo primerjali z drugimi deli Slovenije, nismo se pa bali niti umazati rok. Tako smo ob pedološki jami s pomočjo enostavnih postopkov analizirali vlago, strukturo, teksturo, barvo prsti. Otroci so brez zadržkov v gnetenju prsti izredno uživali. Ob predahu smo se študentje prepustili toku reke Mure. In to dobesedno. Udeležili smo se namreč spusta po Muri, kjer smo lahko na lastni koži začutili vso veličino reke. V popoldanskem času je bil na vrsti še drug sklop delavnic. Tukaj je bila naša naloga predstavi svetlobno onesnaženost, pomen razsvetljave in njenih posledic na nebo, živali in rastline. V programu so bile načrtovane tudi same meritve, vendar nam je le to preprečilo močno neurje.