Študijska izmenjava v Grčiji

Pri 21 letih sem se odločil, da imam dovolj domačega udobja in da bi želel zaživeti bolj samostojno. Že od začetka svoje študijske poti sem veliko časa preživel z Erasmus študenti, ki dajejo mestu kot je Maribor velik doprinos. Mesto, ki je med poletnimi meseci prazno, ob večerih občasno mesto duhov, se s prihodom študentov popolnoma spremeni. Če so študentje iz tujine v večjih mestih težje prepoznani, se v mestih kot je Maribor že na daleč prepozna Erasmus študenta. Vsako leto jih prihaja več, program Erasmus pa dobiva novo, svetovno dimenzijo. Posledično se za študij na Filozofski fakulteti v Mariboru vsako leto odloči tudi nekaj študentov iz Kitajske. Skozi pogovor s študenti, ki so v preteklih letih prihajali na izmenjavo, sem poskušal ugotoviti, kakšni so njihovi razlogi za to pustolovščino. Ugotovil sem, da so precej različni, v nadaljevanju pa bom opisal svoje.

Že v času srednje šole sem se udeležil številnih izmenjav, kjer sem spoznal veliko simpatičnih, odprtih in dobrosrčnih ljudi iz cele Evrope. Kot nepopisan list sem užival v njihovi družbi, prisluhnil njihovim zgodbam in črpal novo znanje, ki me je zaznamovalo. Po obdobju srednje šole nisem verjel, da bi bil sam sposoben študirati v angleškem jeziku. Prav tako so izmenjave, ki so potekale v srednji šoli trajale dva tedna in niso imele veliko obveznosti, študij pa jih vendarle ima. Štipendija, ki jo lahko pridobi vsak študent je pogojena z opravljenimi obveznostmi. Funkcija tutorja za študente iz tujine mi je omogočila, da spoznam študij za Erasmus študente na Filozofski fakulteti. Ob druženju z Erasmus študenti sem ugotovil, da moje znanje angleščine sploh ni slabo in da se za izmenjavo odločajo študentje s slabšim znanjem angleškega jezika kot ga imam sam. Posledično sem se opogumil, izpolnil obrazce in se podal na življenjsko izkušnjo, ki jo priporočam vsakemu. Sam sem izbral glavno mesto Grčije, Atene, predvsem iz dveh razlogov. Želel sem biti čim dlje od doma, da za svoje napake odgovarjam sam, prav tako pa sem želel čim večjo spremembo v primerjavi z Mariborom. Atene imajo s svojim zaledjem več kot tri milijone prebivalcev, veliko je turistov, kulturne razlike med Slovenijo in Grčijo pa so ogromne. Obveznosti sem zaključil brez večjih težav, prepotoval sem velik del Grčije in videl ter doživel Grčijo v pravem pomenu besede.

Študijski izmenjavo bi priporočal vsakomur. Možnosti sofinanciranja so ugodne, administracija se vsako leto izboljšuje, univerza pa spodbuja študente, da se odpravijo na to pustolovščino. Zagotavljam vam, da vas bo izmenjava pozitivno zaznamovala in boste s tem svojemu življenju dodali novo dimenzijo.